Blog a restaurálásról és festészetről
Blog a restaurálásról és festészetről
- Rehorovics Anita
- 2024-10-31
- 16:05
Keret Restaurálás
A képkeretek esetében is fontos, hogy milyen régi keretről van szó. A keret kora és stílusa befolyásolja a restaurálás folyamatát. Például egy barokk keret helyreállítása gyakran különleges szakértelemet és technikát igényel, hiszen ezek a keretek bonyolult díszítésekkel és aranyozással készültek.
A képkeretek javításánál is a szemrevételezés az első lépés. Az állapotfelmérést, fototechnikai vizsgálatok követik. A vizsgálatok során előfordul, hogy UV-fényt is használni kell a korábbi javítások nyomainak azonosítására.
A megbeszéltek és a fotódokumentálás után kezdődik a keret tisztítása. Az idők során rárakódott felületi szennyeződések, például por, zsír réteg eltávolításával. Azonban sok esetben speciális oldószereket kell használni, amelyek kímélik az eredeti anyagot. A szennyeződés eltávolítás során előfordulhat, hogy olyan rétegeket is találni lehet, amelyek a keret eredeti színét és állapotát elrejtették.
Ezután eltávolításra kerülnek a nem megfelelően végrehajtott esetleges régi javítások, átfestések és kiegészítések. Az ilyen hibás beavatkozások gyakran rontják a keret esztétikai és művészeti értékét. A régi javítások során sokszor olyan anyagokat használtak, amelyek ma már nem tekinthetők fenntarthatónak, például gyenge minőségű ragasztókat.
Ezután következik a keret hiányzó részeinek pótlása, javítása, kiegészítése, majd a retusálás vagy aranyozás, ami különösen kényes feladat. Az aranyozási folyamatot hagyományos technikákkal, például aranyfólia szakszerű felhelyezésével kézzel kell végezni. Az aranyozáshoz használt vékony aranylapok vastagsága hajszál vékony, ezért a precizitás és a tapasztalat elengedhetetlen.
A restaurálás utolsó lépéseként védőréteget kap a keret, amely megóvja a további károsodástól. Egyes esetekben a keret hátuljára további merevítéseket is kell helyezni, hogy az segítse és idővel megőrizze a stabilitását.
Történelmi érdekességek
A régi képkeretek gyakran olyan anyagokból készültek, mint a tölgyfa vagy a diófa, amelyeket díszítésekkel és aranyozással tettek különlegessé.
A gótikus keretek jellegzetes csipkeszerű faragványai a középkori építészet elemeit tükrözik.
Az olasz reneszánsz mesterek gyakran egyedi kereteket készítettek a festményekhez, így a keret is a művészet részévé vált.
A restaurálás tehát nemcsak technikai folyamat, hanem a művészeti örökségünk megőrzésének egyik formája is. Az ilyen munkák során minden apró részletre figyelni kell, hogy a keret visszanyerje eredeti pompáját.
Rehorovics Anita
Rehorovics Anita festőművész, festmény restaurátor vagyok. Festmények, csendéletek, tájképek, portrék festésével, festménymásolatok készítésével, díszítőfestéssel, vászonra és fatáblára készült festmények helyreállításával, restaurálásával foglalkozom, emellett díszkeretek kisebb javítását is elvégzem.
Kapcsolódó cikkek:
- All Posts
- Blog
A festmények és keretek restaurálása nemcsak a művészet megőrzését szolgálja, hanem befektetés is, amely hosszú távon megőrzi a műtárgy értékét.…
A vászonképek esetében sokszor a rossz tárolási körülmények okoznak károkat. Leggyakoribb például a nem megfelelő páratartalom, hőmérséklet és a nagy…