Rehorovics Anita

Rehorovics Anita

Blog a restaurálásról és festészetről

Blog a restaurálásról és festészetről

Kezdőlap » Blog » Vászonkép Restaurálási Folyamata

Vászonkép Restaurálási Folyamata

Minden festmény egyedi eset. A kép festéstechnikájától, korától és a festményen fellelhető sérülések fajtájától függ, hogy milyen technológiával kell javítani a festményt, ezért fontos a festmény szemrevételezése. Ez alapján történik a restaurálási folyamat felállítása. Érdekesség, hogy egyes régi festményeket olyan technikákkal készítettek, amelyeket ma már nem használnak. A vászonkép restaurálási folyamat minden esetben egyedi eljárást igényel.

Állapotfelmérés és Dokumentáció

Az állapotfelmérés és dokumentáció során a festmény részletes állapotának rögzítésére kerül sor. Meg kell vizsgálni a vászon szövését, károsodásait, repedéseit, a festékrétegek állapotát, a kép sérüléseit stb. Ezután következnek a fototechnikai vizsgálatok, amelyek feltárhatják a korábbi restaurálási beavatkozásokat. Néhány esetben szükség lehet mintavételre és mikroszkópos vizsgálatra is. Ez különösen fontos lehet régi olajfestmények esetében, amelyeknél az anyagok öregedése eltérő módon zajlik.

Ezek az adatok alapján kerül sor a restaurálásra. Néhány festmény esetében főleg múzeumokban infravörös és röntgentechnológiát is használnak a festmények belső szerkezetének vizsgálatára. Ezzel láthatóvá válnak akár az eredeti vázlatok is, amelyeket a művész festés előtt készített.

Dublírozás és Konzerválás

A konzerválás célja a festmény állapotának megóvása, szerkezetének megerősítése és stabilizálása anélkül, hogy jelentősen beavatkozna a kép szerkezetébe. E folyamat során a tisztítás (szennyeződések, por stb.) eltávolítása után stabilizálni lehet a meglazult festékréteget, a hiányokat pótolni, valamint a szerkezeti problémákat kezelni. Például, ha a festék megrepedezett, gyakran speciális ragasztóanyagokat alkalmaznak, amelyek rugalmasak, és nem károsítják az eredeti festéket.

A dublírozás során a festmény hátoldalára egy új vászon kerül rögzítésre, amely erős tartást biztosit. A legtöbb esetben a nagyon rossz állapotban, meggyengült, sokhelyen lyukas régi vásznak esetében kell alkalmazni ezt az eljárást. 

Festékréteg Pótlása és Lakkozás

A továbbiakban a festékréteg hiányainak pótlására, retusálására és lakkozására kerül sor. Az ilyen retusálás során általában szinte láthatatlan módon pótolják az elveszett részleteket. A modern retusálási technikák során vízoldékony festékeket használnak, hogy a beavatkozások később eltávolíthatók legyenek.

A lakkozás a restaurálás egyik utolsó lépése, amely védőréteget képez a festmény felületén. Egyes lakkozó anyagok UV-szűrőt is tartalmaznak, hogy megóvják a színeket a fakulástól. A táblaképek restaurálása során hasonló elveket kell követni.

Érdekességek a Vászonkép Restaurálásáról

  • A dublírozásnál néha eltávolítják a festmény eredeti feszítőkeretét, amelyet később új, stabilabb keretre cserélnek. A keret restaurálása külön szakértelmet igényel.
  • Egyes híres festményeket, például Leonardo da Vinci Mona Lisa-ját, speciális klímakamrában tartják, hogy a hőmérséklet és páratartalom folyamatosan szabályozott legyen.

A restaurálás egy hosszadalmas folyamat, mely során a múlt remekművei új életre kelnek. A festmények megfelelő tárolása és kezelése kulcsfontosságú a művek hosszú távú megőrzéséhez.

Rehorovics Anita festőművész, festő-restaurátor

Rehorovics Anita

Rehorovics Anita festőművész, festmény restaurátor vagyok. Festmények, csendéletek, tájképek, portrék festésével, festménymásolatok készítésével, díszítőfestéssel, vászonra és fatáblára készült festmények helyreállításával, restaurálásával foglalkozom, emellett díszkeretek kisebb javítását is elvégzem.

Kapcsolódó cikkek:

  • All Posts
  • Blog
Ezüst díszkeret, átvételi állapot

2024.10.31./

A képkeretek esetében is fontos, hogy milyen régi keretről van szó. A keret kora és stílusa befolyásolja a restaurálás folyamatát.…